Spotkanie z ilustratorką panią Magdaleną Józefczuk - Dmitroca

Dnia 9 grudnia 2013r. o godz. 11:00 we współpracy z OKS w Żółkiewce, dzięki uprzejmości Pani Dyrektor Anny Podgórskiej, w Szkole Podstawowej w Chłaniowie odbyło się spotkanie z panią Magdaleną Józefczuk-Dmitroca - ilustratorką książek dla dzieci.

Pani dyrektor Marta Magier serdecznie przywitała wszystkich uczestników spotkania. Na wstępie nasz gość zapytał dzieci, czy wiedzą czym zajmuje się ilustrator? Uczniowie świetnie znali odpowiedź na to pytanie i przyznali, że nie jest to łatwa praca. Wymaga ona znajomości tekstu, do którego trzeba zrobić ilustracje, dużej wyobraźni oraz talentu. Ciekawe jest to, że ilustrator jest współtwórcą książki i występuje na równi z pisarzem. Pani Magdalena objaśniła, że każda ilustracja charakteryzuje się walorami bardzo pozytywnymi - jest zabawna, wychowawcza pod względem estetycznym, nie podaje nudy i schematu, różnorodna, bogata w indywidualności, pełna wrażliwości, inwencji i fantazji oraz przekazuje rzetelną wiedzę o świecie w sposób przyjemny i efektowny. Uczniowie dowiedzieli się również, że najważniejszą cechą dobrego obrazu jest pokazanie czytelnikowi tego, co autor mógł jedynie opisać słowami. Każda ilustracja powinna być atrakcyjna, przyciągająca, interesująca. Wyobraźnia dziecka jest niezwykle chłonna, a więc ilustracja wyzwala określone uczucia, niesie wartości poznawcze, modeluje i kształtuje wrażliwość, formułuje postawy moralne. Wszystko o czym jest mowa w tekście jest narysowane, dlatego nieodzownym elementem książek dla dzieci są ilustracje.

W drugiej części spotkania pani Magdalena rozdała dzieciom wiersze. Uczniowie mieli zaprojektować ilustrację na bloku rysunkowym do konkretnej treści swojego tekstu. Ćwiczenie to pobudzało do twórczego myślenia i odkrywania jak wiele treści przenika do nas przez tekst pisany i ilustrowany.

W dalszej części prezentacji oglądaliśmy także urzekające ilustracje pani Magdaleny, które wprowadzały nas w niepowtarzalny klimat tekstu. Spotkanie stało się ciekawą formą edukacji na temat powstawania ilustracji książkowej. Czuliśmy się nie tylko ubogaceni osobowością pani Magdaleny, ale także zainspirowani ciekawym jej spojrzeniem na tekst poprzez ilustarcję. Na zakończenie uczniowie zaprosili panią ilustratorkę do pamiątkowego zdjęcia.

Dzieci klas I,II,III i IV oraz ich panie wychowawczynie dziękują pani Magdalenie za to, że daje dzieciom to, co ma w sobie najlepszego i wartościowego.