Mamo badaj się i dawaj mi dobry przykład

W związku ze zbliżającym się Dniem Matki 23 maja 2013 r. o godz. 10:00 w naszej szkole zostało zorganizowane spotkanie dla kobiet we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Koordynującym Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. Celem tego spotkania było uświadomienie paniom, jak ważna jest profilaktyka chorób nowotworowych i co za tym idzie, wykonywanie różnych badań m.in. mammografii i cytologii. Obecni na spotkaniu przedstawiciele Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego przygotowali ciekawe prezentacje i wygłosili wykłady na temat profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy.

Pan Przemysław Deneka z Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej omówił na czym polega i do czego służy badanie mammograficzne oraz przedstawił statystyki dotyczące zachorowalności i umieralności na raka piersi w naszym województwie. Omówił czynniki ryzyka zachorowania na raka piersi i wymienił jakie objawy powinny zaniepokoić kobietę. Przeprowadził szkolenie samobadania piersi przy użyciu fantomu.

Pan Konrad Tarnowski z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 w Lublinie omówił w jakim celu przeprowadza się badanie cytologiczne i na czym ono polega. Wyjaśnił co jest przyczyną raka szyjki macicy i jak ten nowotwór się rozwija oraz omówił czynniki ryzyka zachorowania.

Ilość odsłon

monitoring pozycji