"Podwórko jako ogród" - lekcja otwarta w klasie III

W Szkole Podstawowej w Chłaniowie 24 kwietnia 2013 roku o godzinie 12:30 w klasie III odbyła się lekcja otwarta z edukacji polonistycznej. Podczas zajęć lekcyjnych uczniowie prezentowali zdobyte umiejętności pod okiem wychowawczyni pani Marii Koprucha. Jak wyglądają zajęcia z edukacji polonistycznej i jak dzieci pracują na lekcji mogli poobserwować: Rodzice uczniów klasy III, Dyrektor Szkoły i nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej. Temat zajęć dotyczył pięknej pory roku wiosny oraz roślin, krzewów i kwiatów w ogrodach. Uczniowie wykorzystując swoje zdolności z zaangażowaniem prezentowali twórcze pomysły podczas recytacji wierszy o wiośnie. Poradzili sobie także z umiejętnością korzystania z różnych źródeł informacji - encyklopedii, słowników biologicznych i tekstów popularnonaukowych. Dzieci pod kierunkiem nauczyciela prowadzącego żywo dyskutowały na temat różnych rodzajów ogrodów i ich wpływu na życie każdego człowieka.

Z dużym zainteresowaniem omawiano również architekturę zieleni w ogrodach. Wszystkie wypowiedzi dzieci były przemyślane i trafne. Ważnym elementem zajęć był pokaz multimedialny najpiękniejszych ogrodów w Polsce i na świecie. Ciekawym i atrakcyjnym momentem lekcji był spacer po najbliższym ogrodzie. Dzieci mogły zobaczyć naturalne i różnorodne okazy roślin, krzewów i kwiatów, które rosną w polskich ogrodach. Poprzez metodę obserwacji i pokazu, które lubi każde dziecko można osiągnąć cel jakim jest sztuka koncentracji, tak ważna w procesie uczenia się. Nauka w klasach młodszych jest trudna zarówno dla dzieci jak i nauczyciela, ale cieszą takie dni, podczas których widać, że praca włożona kiełkuje niczym zasiane ziarenko w ogrodzie, a w przypadku niektórych wypuszcza mocne i długie korzenie, które czerpią swoją siłę i rozwój z wiedzy.