Wizyta w Gminnej Bibliotece w Żółkiewce

12 kwietnia 2013 roku uczniowie klasy III wraz ze swoją wychowawczynią panią Marią Koprucha odwiedzili Gminną Bibliotekę w Żółkiewce. Już w drzwiach przywitały nas bardzo serdecznie panie bibliotekarki: Ewa Wlizło i Krystyna Adamczuk, które z wielkim entuzjazmem zaprosiły nas w ciekawą podróż po krainie książek. Uczniowie dowiedzieli się na czym polega praca bibliotekarki, jak powinien zachowywać się w bibliotece czytelnik, w jaki sposób wypożycza się książki i jak się z nimi obchodzić. Dzieci zostały oprowadzone po lokalu bibliotecznym. Wszystkim najbardziej spodobała się opowieść z prezentacją, dzięki której odkryliśmy jak różne i niezwykłe mogą być książki. Wysłuchały krótkiej prelekcji o celowości istnienia i funkcjonowania biblioteki. Kompetentnie zostały omówione ogólne zasady korzystania z katalogu alfabetycznego i księgozbioru. Zaprezentowano karty książek i czytelników. Dla dzieci był to bardzo bogaty dzień. Nauczyły się i poznały wiele pojęć takich jak: biblioteka, wypożyczalnia, czytelnia, katalog, lektura. Jak wiemy, w dzisiejszych medialnych czasach liczba osób czytających drastycznie spadła i spada dalej. Zorganizowano już wiele spotkań, które mają na celu popularyzację czytelnictwa. Niestety niewiele osób dało się przekonać. A zalety czytania książek są ogromne, wręcz gigantyczne. Książka rozbudza wyobraźnię, poszerza wiedzę i daje ogrom satysfakcji. Uczniowie zrozumieli jak ogromny wpływ na nasz rozwój ma czytanie książek. Każdy z nas wie, że czytanie uwrażliwia nas i uczy empatii. Czytając często i dużo stajemy się wrażliwsi na sztukę. Łatwiej jest nam dostrzec artyzm i piękno zaklęte w słowach. Dodatkowo, długotrwałe wpatrywanie się w słowa i zdania poprawia nasze umiejętności językowe. Bez względu na to, po jakiemu mówimy i w jakim języku czytamy, zapoznając się z książką, poznajemy również zasady gramatyki, ortografii i stylistyki. Nie musimy niczego wkuwać, a mimo tego zapamiętujemy wiele reguł, jakimi kieruje się używany przez nas język. Pobocznymi korzyściami płynącymi z czytania książek są rozrywka i świetny pomysł na zagospodarowanie wolnego czasu. Odwiedziny w Bibliotece Gminnej były naprawdę bardzo ubogacającym doświadczeniem dla uczniów klasy III.

Inspirującym punktem spotkania stały się zabawy i konkursy przygotowane przez panie pracujące w Bibliotece. Uczestniczyliśmy aktywnie w kilku zabawach integracyjnych. Odbył się konkurs pięknego czytania wybranych fragmentów tekstów z dowolnych książek. Dzieci układały z rozsypanek literowych tytuły znanych lektur. Prezentowane były ciekawe zagadki i łamigłówki. Uczniowie zostali podzieleni na trzy grupy: zielonych, czerwonych i niebieskich. Każda grupa pisała jadłospis dla smoka przygotowując go w kolorze swojej grupy. Niełatwym zadaniem było dla dzieci dyktando zawierające materiał ortograficzny mieszany o różnym stopniu trudności. Pod koniec naszego pobytu w Bibliotece odwiedziły nas panie pracujące w OKS. Zrobiliśmy sobie wspólne pamiątkowe zdjęcia.

Na zakończenie spotkania uczniowie klasy III otrzymali barwne zakładki na których była modlitwa do Ducha Świętego na rozpoczęcie i zakończenie nauki lekcyjnej. Uczniowie cieszyli się bardzo z wizyty w Bibliotece. W świecie magii książek odkryli piękno świata, które umożliwia zarazem zabawę jak i naukę.