Mały Konkurs Recytatorski Dobre Duszki

Dnia 10 kwietnia 2017 r. w Szkole Podstawowej w Chłaniowie odbył się Mały Konkurs Recytatorski Dobre Duszki wierszy Zbigniewa Dmitrocy. Głównym celem tegorocznej edycji konkursu stała się popularyzacja twórczości Zbigniewa Dmitrocy - poety, bajkopisarza, dramaturga, satyryka i twórcy dziecięcej literatury. Napisał on 30 książek, w tym stworzył trzy sztuki teatralne dla dzieci. Na wstępie pani Maria Koprucha przywitała zebranych gości, przedstawiła twórczość pisarza, a następnie zaprosiła wszystkich recytatorów do prezentacji przygotowanych przez nich wierszy. Dzieci recytowały wiersze, które były pełne humoru i uroku. Utwory poety bawią, uczą, pobudzają wyobraźnię i działają terapeutycznie. Stanowią wspaniałą zabawę i doskonałą lekcję. Twórczość jego jest pełna pomysłowości i dowcipu.

W konkursie wzięło udział 20 uczniów z klas 0 -III, którzy przygotowali ciekawe i oryginalne interpretacje jego wierszy.

Konkurs przygotowały: wychowawczynie klas 0-III tj. panie: Bożena Kwiatkowska, Maria Koprucha i Anna Chmura.

Warunki uczestnictwa w konkursie były następujące:

• każda klasa mogła zgłosić dowolną liczbę recytatorów,
  • repertuar uczestnika stanowił jeden wiersz Zbigniewa Dmitrocy, tematyka tekstów była dowolna,
  • uczestnik miał obowiązek podać tytuł wiersza,
  • czas występu był ograniczony do 5 minut.
Konkurs ten stał się doskonałą okazją, aby:
  • rozwijać uzdolnienia artystyczne wśród dzieci oraz uczyć ich wrażliwości na słowo poetyckie,
  • zachęcać do występów na scenie,
  • prezentować umiejętności uczniów,
  • uczyć uczniów rywalizacji w przyjaznej atmosferze.
Recytację oceniało Jury w składzie panie: Bożena Kwiatkowska i Dorota Kiełbasa. Komisja biorąc po uwagę interpretację utworu, kulturę mowy oraz ogólny wyraz artystyczny przyznała następujące nagrody:

I miejsce: Amelia Pakuła - kl. III, wiersz pt. "Szpilaga"

II miejsce: Natalia Brożek - kl. III, wiersz pt. "Nochalina"

III miejsce: Daniel Zdybel - kl. III, wiersz pt. "Dwójka"

natomiast wyróżnienia otrzymały:

1. Marta Daniło - kl. II, wiersz pt. "Paź i królewna"
  2. Weronika Tomiło - kl. III, wiersz pt. "Flejtuchna"
  3. Paulina Ekalt - kl. III, wiersz pt. "Niesforne szczyglęta"
  4. Klaudia Małysz - kl. III, wiersz pt. "Kaprysia"
Za udział w konkursie recytatorskim zwycięzcy, wyróżnieni i wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i słodkie upominki. Dzięki takim konkursom dzieci miały okazję stanąć ze swym talentem przed większą publicznością, a to zapewne zaowocuje sukcesem w przyszłości. Deklamując wiersze uszlachetniają swoje i publiczności dusze.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania recytatorom i ich opiekunom, komisji oceniającej, a także wszystkim tym, którzy pomogli w przygotowaniu konkursu.

Untitled