Andrzejki 2012

Andrzeju! Andrzeju!

Dziewczyn dobrodzieju!

Hokus pokus, czary mary

Co nas czeka - nie do wiary.

Czas zabawę zacząć już,

Dziś jest wieczór wróżb.

Pod takim hasłem w dniu 28.11.2012 r. w Szkole Podstawowej w Chłaniowie rozpoczęła się zabawa andrzejkowa. Uczestniczyli w niej uczniowie, nauczyciele i obecni rodzice. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.

Dzieci często zastanawiają się co ich w życiu spotka, planują i marzą. Z niecierpliwością oczekują na ten niezwykły, inny niż wszystkie dzień - dzień tajemniczych wróżb i czarów, połączonych z zabawą, tańcem i słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców. Są różne sposoby, żeby dowiedzieć się, co nas czeka w przyszłości. Można pójść do wróżki, która ma czarnego kota i szklaną kulę. Można zapytać Cyganki, która wróży z kart i ręki. Można też wróżyć sobie samemu, ale trzeba to robić w czasie niezwykłym. Ten niezwykły czas miał miejsce w wigilię św. Andrzeja, kiedy to uczennice i uczniowie kl. IV - VI, pod kierunkiem nauczycieli zaprosili wszystkich do wspólnej zabawy i zapewnili wszystkim wiele atrakcji. Wszyscy bardzo miło wspominają zabawę andrzejkową.