Wycieczka do Lublina

27.10.2016 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Chłaniowie wraz z paniami: Anną Chmura, Agnieszką Celińską i Dorotą Kiełbasa uczestniczyli w wycieczce do Lublina. Zbiórka miała miejsce pod kościołem. Wszyscy przybyli punktualnie. W autobusie każdy rozmawiał z przyjaciółmi oraz słuchał pana przewodnika, który ciekawie opisywał mijane obiekty przyrody i najciekawsze zabytki architektury.

Pierwszym punktem naszej wycieczki było Muzeum Wsi Lubelskiej, gdzie wszyscy słuchaliśmy, jak żyli ludzie dawno temu. Dowiedzieliśmy się również, jak pracował np. młynarz, kowal czy garncarz. Widzieliśmy także różne zwierzęta: kury, krowy, króliki i kozy. Następnie udaliśmy się do autokaru, gdzie każde dziecko zjadło drugie śniadanie i wyruszyliśmy zwiedzać Stare Miasto.

Kolejnym punktem programu była trasa podziemna biegnąca pod Starym Miastem. Jest to zespół XVI i XVII wiecznych piwnic prowadzących do lochów Trybunału Koronnego przez Rynek, ulicami Złotą i Archidiakońską, aż do Placu po Farze. W salach na całej długości trasy podziwialiśmy makiety obrazujące najważniejsze okresy rozwoju Lublina - od czasów plemiennych, przez XIV wieczne miasto otoczone murami, do około 1670 roku. W podziemiach widzieliśmy także dwie makiety przedstawiające dawne panoramy miasta: najstarszy widok Lublina z XVI w. i najbardziej znany widok z pierwszej połowy wieku XVII. Punktem kulminacyjnym podziemnej wędrówki była, wzbogacona światłem i dźwiękiem, ruchoma makieta Wielkiego Pożaru Lublina, który miał miejsce w 1719 roku.

Po tej fascynującej przygodzie pospacerowaliśmy uliczkami Starego Miasta i udaliśmy się do Muzeum na Zamku. Obejrzeliśmy stałe wystawy tematyczne: ekspozycję archeologiczną, wystawę monet i medali, sztukę ludową regionu lubelskiego, galerię polskiego malarstwa z pięknym obrazem Jana Matejki "Unia Lubelska", a także malarstwa obcego. Na wystawie uzbrojenia podziwialiśmy militaria w przekroju czasowym od średniowiecza do II wojny światowej, natomiast w galerii sztuki zdobniczej - wyroby ze srebra, ceramikę, zegary, meble oraz tkaniny.

Gdy skończyliśmy zwiedzanie muzeum, udaliśmy się kupić pamiątki, a następnie do restauracji McDonald's, by się trochę posilić po dniu pełnym wrażeń. Pod szkołą w Chłaniowie byliśmy o 17:00, gdzie na dzieci z utęsknieniem czekali już rodzice. Bardzo podobała nam się ta wycieczka. Dostarczyła wielu nowych wrażeń, informacji o Lublinie i o życiu ludzi w tamtych czasach. Już nie możemy się doczekać następnych wycieczek!

Untitled