Powr鏒 do przesz這軼i, czyli niecodzienny pokaz historyczny w naszej szkole

W dniu 19 maja 2016 roku dzieci ze Szko造 w Ch豉niowie mia造 mo磧iwo嗆 uczestniczenia w pi瘯nym pokazie historycznym pt. "Historia i kultura wsi polskiej", przygotowanym przez Grup Artystyczn Sami Swoi. W odpowiednio przygotowanej scenografii, w dobranych do minionej epoki strojach arty軼i opowiadali nie tylko o gospodarzach, ale tak瞠 o tym, czym si ludzie dawniej trudnili i co robili.

Ca造 program historyczny, kt鏎y zaprezentowali porusza szereg r騜norodnych zagadnie tematycznych. Arty軼i pokazali tradycyjny str鎩 ch這pski noszony na co dzie, jak i od 鈍i皻a oraz przedstawili charakterystyk wiejskiej chaty. Poprzez legend o zr璚znym kowalu Dunstanie, kt鏎y przechytrzy samego diab豉 wyja郾ili symbolik podkowy. W do嗆 ciekawy spos鏏 opowiedzieli tak瞠 histori pieni康za, prezentuj帷 jednocze郾ie proces wybijania monet przy udziale uczni闚. Opowiadaj帷 o gin帷ych zawodach w Polsce, przybli篡li posta Ceklarza - pacho趾a miejskiego, kt鏎ego zadaniem by這 pilnowanie porz康ku oraz wy豉pywanie w堯cz璕闚 i 瞠brak闚. Niema造m zainteresowaniem cieszy豉 si r闚nie mo磧iwo嗆 osobistego zapoznania si z bogat kolekcj rekwizyt闚 i narz璠zi - m.in. ko這wrotkiem, cepem, sierpem czy te grabiami. Wiele rado軼i dostarczy豉 przygotowana dla dzieci zabawa - bieg w workach na wy軼igi.

Mamy nadziej, 瞠 ta barwna opowie嗆 o przesz這軼i zauroczy豉 serduszka naszych uczni闚.

Ilo嗆 ods這n

Untitled