Wycieczka szkolna do Roztoczańskiego Parku Narodowego

Dnia 19 maja 2010 r., o godzinie 8:00, pod opieką nauczycieli: p. Ewy Kniaź-Pawelczyk, p. Doroty Kiełbasa, p. Ewy Kania, 29 uczniów naszej szkoły wyjechało na jednodniową wycieczkę do Roztoczańskiego Parku Narodowego. Wycieczka była możliwa dzięki Urzędowi Gminy w Żółkiewce. Celem jej było zapoznanie się z florą i fauną Roztoczańskiego Parku Narodowego. Pogoda tego dnia nie zapowiadała się interesująco, padał deszcz, ale po kilkunastu kilometrach podróży pogoda zmieniła się i zaczęło świecić słońce. Wiadomo, że dla uczniów zawsze najfajniejsza jest jazda autobusem. Można rozmawiać, śmiać się, podziwiać widoki i śpiewać. Dojechaliśmy do naszego celu podróży - do Zwierzyńca.

Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego. Na szczególną uwagę zasługiwało zwiedzanie, wraz z przewodnikiem OEM, wystawy ekspozycji stałej, która ukazywała bogactwo przyrody ożywionej i nieożywionej Parku wraz z jego zagrożeniami. Po zwiedzeniu ekspozycji uczniowie udali się na projekcję o Roztoczańskim Parku Narodowym. Po obejrzeniu filmu czekaliśmy już tylko na przewodnika - p. Janusza Kapeckiego, gdyż zwiedzanie Parku w grupach zorganizowanych musi odbywać się z odpowiednio do tego przygotowanymi osobami. Przewodnika spotkaliśmy w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym. Przedstawił on zasady zachowania się w Parku Narodowym oraz krótko omówił trasę, którą mamy do pokonania. Trasa wiodła ze Zwierzyńca (od Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego RPN), na Bukową Górę, do miejscowości Sochy i Ostoję Konika Polskiego.

Ścieżka prowadziła nas na południe ukazując Pomnik Pamięci Poległych Leśników oraz obszar ochrony ścisłej Bukowej Góry. Idąc drogą było bardzo mokro i ślisko. Padał deszcz.. Najpierw szlak był bardzo łagodny - równinny, lecz po jakimś czasie zaczęły się "schody". Teren do pokonania był bardzo stromy. Ścieżka uważana jest za trudną ze względu na różnicę wzniesień wynoszącą 80 m. Na szczęście dla ułatwienia wędrówki, w stromy stok, wbudowane są drewniane schody. Do pokonania było bardzo dużo schodów. Wszyscy szczęśliwie dotarli na szczyt Bukowej Góry. Potem było już z górki.

Po tak wyczerpującym spacerze nadszedł czas na małe co nieco. Zatrzymaliśmy się przy punkcie widokowym z panoramą na strefę krawędziową Roztocza Środkowego. Zaczęło świecić słońce. Po krótkim postoju i odpoczynku wyruszyliśmy dalej, do miejscowości Sochy. Miejscowość Sochy to miejsce upamiętniające pacyfikację wsi 1 czerwca 1943 roku. Wyciszeni wsiedliśmy do autokaru, który czekał już na nas i podjechaliśmy na Ostoję Konika Polskiego, nad stawy "Echo". Mieliśmy szczęście zobaczyć na żywo Koniki Polskie.

Stawy "Echo" są atrakcyjne pod względem krajobrazowym a także rekreacyjnym. Stały się popularnym miejscem wypoczynku. Największy przylegający do zalesionej wydmy pełni od wielu lat rolę kąpieliska. Intensywne korzystanie z kąpieliska i użytkowanie plaży uruchomiło procesy erozyjne, które przez lata powodowały cofanie się granicy lasu. Świadkami jej przebiegu sprzed kilkudziesięciu laty są pozostałe w piasku pojedyncze karpy korzeniowe. Wyszliśmy na wybudowaną platformę widokową, która dodatkowo koncentruje ruch turystyczny i zmniejsza niekorzystne oddziaływanie na przyrodę stawów "Echo". Potem zwiedzaliśmy barokowy kościół św. Jana Nepomucena "na wodzie" w Zwierzyńcu oraz zwierzyniecki park. Znajduje się tam pomnik, który upamiętnia zwalczenie plagi szarańczy. Po wysłuchaniu historii Zwierzyńca udaliśmy się na parking.

Nareszcie nadszedł czas na najważniejsze dla uczniów wydarzenie. Wyjazd do miejscowości Górecko Kościelne. Dzięki życzliwości tamtejszego proboszcza mogliśmy zorganizować integracyjne ognisko dla uczniów Szkoły Podstawowej w Chłaniowie i w Żółkiewce. Uczniowie byli zadowoleni i będą mieli co wspominać. Roztoczański Park Narodowy to wspaniałe miejsce na poznanie historii, miejsca, osobliwości przyrodniczych.