Światowy Dzień Ziemi oraz Międzyszkolny Konkurs Ekologiczny dla klas VI Szkoły Podstawowej w Żółkiewce i Chłaniowie

W dniu 22 kwietnia 2010 r. w Szkole Podstawowej w Chłaniowie odbył się Światowy Dzień Ziemi oraz Międzyszkolny Konkurs Ekologiczny, przeznaczony dla klas VI Szkoły Podstawowej w Chłaniowie i Szkoły Podstawowej w Żółkiewce. W tym roku szkolnym organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa w Chłaniowie. Do udziału w konkursie przystąpiło 28 uczniów z klas VI obu szkół. Rok 2010 to rok jubileuszowy - świętowaliśmy 40-lecie obchodów Dnia Ziemi na świecie i 20-lecie w Polsce. Ogólnopolskie obchody Światowego Dnia Ziemi 2010 przebiegały pod hasłem "RÓŻNORODNOŚĆ W NAS, BIORÓŻNORODNOŚĆ WOKÓŁ NAS".

Pani Marta Magier Dyrektor Szkoły Podstawowej w Chłaniowie powitała wszystkich gości i uczestników Międzyszkolnego Konkursu Ekologicznego. Na początku uczniowie z Chłaniowa, dla swoich gości, przygotowali część artystyczną. Po przedstawieniu odbył się konkurs. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: p. Janina Bukowska - nauczycielka Szkoły Podstawowej w Żółkiewce oraz p. Ewa Kania - nauczycielka przyrody Szkoły Podstawowej w Chłaniowie.

Międzyszkolny Konkurs Ekologiczny składał się z turnieju ekologicznego i konkurencji wiedzy. W turnieju ekologicznym i konkurencji wiedzy brały udział 9 osobowe drużyny. Zadania do wykonania były różne: rozwiązywanie krzyżówek, układanie wierszy ekologicznych, zgadywanki, układanki, wykreślanki, zagadki ekologiczne.

Wyzwaniem dla uczniów było wykonanie zabawki ekologicznej z odpadów "Zrób coś dla siebie" oraz stroju ekologicznego "Eko" wykonanego z odpadów.

Po podsumowaniu pierwszej części Międzyszkolnego Konkursu Ekologicznego przyszedł czas na konkurencję wiedzy. Ten etap odbył się w formie pytań testowych. Wszystkie konkurencje były punktowane i zapisywane na planszy. Uczestnicy z obu szkół zmierzyli się z pytaniami i zagadnieniami z zakresu przyrody i jej ochrony. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą i świadomością dotyczącą dbania o nasze środowisko. Swoją postawą udowodnili, że są przyjaciółmi przyrody. Po turnieju ekologicznym i konkurencji wiedzy wyłoniono laureatów.

Obie szkoły uczestniczące w konkursie - w nagrodę - otrzymały dyplomy uczestnictwa. Po zmaganiach konkursowych uczestnicy przeszli do klasy na mały poczęstunek, który przygotowali uczniowie z klasy VI Szkoły Podstawowej w Chłaniowie dla swoich gości.

Uczniowie podczas intensywnej pracy świetnie się bawili. Ostatnim punktem programu był mecz obu szkół rozegrany na boisku szkolnym w Chłaniowie. Po rozegranym meczu uczniowie wrócili do swoich szkół.

Międzyszkolny Konkurs Ekologiczny jest dobrą formą pracy, służącą do propagowania wiedzy ekologicznej i sozologicznej. Optymistyczne jest to, że tak duża grupa młodych ludzi interesuje się tym problemem.