Wigilia szkolna - "Noc nad Betlejem"

W dniu 22 grudnia 2015 r. o godz. 09:00 w Szkole Podstawowej w Chłaniowie odbyła się uroczystość wigilijna z udziałem grona pedagogicznego i uczniów. Na wstępie Pani Dyrektor Marta Magier powitała serdecznie wszystkich uczestników tego niezwykłego spotkania. Następnie odbyły się jasełka bożonarodzeniowe pt. Noc nad Betlejem przygotowane przez dzieci z klasy: IV, V i VI. Osobami odpowiedzialnymi za przygotowanie spotkania wigilijnego były panie: Dorota Kiełbasa, Renata Rząd i Maria Koprucha.

Jasełka składały się z czterech scen:

Scena I. Wędrówka do Betlejem.

Scena ta rozpoczynała się przyjściem Archanioła Gabriela do Maryi. On sam powiedział Jej, że będzie Matką Syna Bożego - Jezusa. W dalszej części Maryja z Józefem wyruszyli w drogę i szukali schronienia. W tej podróży spotykali się z nieprzychylnością ludzi. Nie mogli nigdzie znaleźć miejsca. Po długim poszukiwaniu zatrzymali się w małej, ubogiej stajence.

Scena II. Pastuszkowie przy trzodzie.

Tej pamiętnej nocy jako pierwsi ujrzeli światłość pasterze. Trzeba było nocy, aby zobaczyć jasność anielskich zastępów i wspaniałość gwiezdnego nieba. Trzeba było nocy, aby w jej ciszy usłyszeć śpiew chórów anielskich na chwałę Boga. Pasterze ochoczo pobiegli do stajenki i ze zdumieniem adorowali i oglądali Dziecinę.

Scena III. Na dworze króla Heroda.

Na dworze Heroda był sługa, który ze strachem wypełniał polecenia króla. Pojawił się również wróżbita wróżący z czarodziejskiej kuli i zapowiadający przyjście Księcia Pokoju - Jezusa. Pałac Heroda odwiedzili także Trzej Mędrcy ze Wschodu podążający za betlejemską gwiazdą. Zły duch, który pojawia się w tej scenie proponuje królowi Herodowi, aby wydał rozkaz zabijania małych dzieci. Tajemnicza postać - nieubłagana śmierć - pomimo próśb i błagań króla - wymierza mu sprawiedliwą karę i uśmierca go.

Scena IV. Święta Rodzina w stajence i ich goście.

Do ubogiej stajenki przybyli pasterze i Trzej Królowie, którzy oddali pokłon Jezusowi i złożyli swoje drogocenne dary.

Jasełka wprowadziły fantastyczny klimat zbliżających się Świąt. Pięknie przebrani uczniowie, radośnie wyśpiewane kolędy, bożonarodzeniowa dekoracja i słowa mówiące o zbliżającym się okresie Świąt Bożego Narodzenia napełniły salę i zgromadzonych uczestników przedstawienia atmosferą wyczekiwania.

Następnie po przeczytaniu Ewangelii o Narodzeniu Jezusa przez Księdza Proboszcza i po złożeniu życzeń wszyscy uczestnicy dzielili się opłatkiem.

Na zakończenie spotkania Pani Dyrektor Marta Magier podziękowała nauczycielom i całej społeczności uczniowskiej za wspólne świętowanie.

Już wkrótce cicha i święta noc Bożego Narodzenia. Razem z pasterzami podążymy do Betlejem, aby w małym Dzieciątku odkryć Światłość świata. Niech światło wiary ogarnie każdy mrok w nas i wokół nas. Niech za naszym pośrednictwem dotrze ono do ludzi oczekujących na dobre słowo i pomocną dłoń. Niech świeci nam na wszystkich drogach Nowego Roku, abyśmy sami stawali się solą ziemi i światłem świata. A kiedy będziemy słuchać słów: "...Oto zwiastuję wam wielką radość, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, czyli Mesjasz Pan" - niech będą przy Was Ci, których kochacie! Niech Jezus narodzi się w Waszych sercach. Życzymy wszystkim radosnego oczekiwania na Betlejemski Cud!

Untitled