Projekt "Dzieciństwo bez próchnicy"

W maju 2015 r. nasz oddział przedszkolny zakwalifikował się do udziału w projekcie "Edukacja, promocja i profilaktyka w kierunku zdrowia jamy ustnej skierowana do małych dzieci, ich rodziców, opiekunów i wychowawców", współfinansowanym przez Szwajcarię w ramach Szwajcarsko - Polskiego Programu Współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej oraz Ministerstwo Zdrowia, którego liderem jest Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu".

Głównym celem projektu jest ograniczenie występowania i nasilania choroby próchnicowej oraz poprawa stanu jamy ustnej oraz ogólnego stanu zdrowia populacji dzieci. Rozumiejąc konieczność wzrostu świadomości prawidłowych nawyków higienicznych w zakresie higieny jamy ustnej działania edukacyjne skierowano nie tylko do dzieci, ale także do wychowawców i rodziców. Przeprowadzone zajęcia z dziećmi miały na celu przede wszystkim wdrożyć zasady prawidłowego szczotkowania zębów, dlatego każdy przedszkolak został poinstruowany w jaki sposób szczotkować ząbki. Na koniec zajęć dzieci obejrzały film pt. "Dzieciństwo bez próchnicy", który podsumował tematykę dotyczącą higieny jamy ustnej u dzieci w wieku przedszkolnym. Dzieci zapoznały się z maskotką projektu Królikiem Pampisiem.

W ramach projektu przedszkole wzbogaciło się o pozycje przydatne do wprowadzania tematyki związanej z higieną jamy ustnej.

Mamy nadzieję, że nasze działania zaowocują w przyszłości zdrowym uzębieniem u dzieci.

Untitled