Pielgrzymka na Jasną Górę

"Dobra Matko i Królowo z Jasnej Góry.
Z wdzięcznym sercem dziś ku Tobie wznoszę wzrok,
nie potrafię podziękować za Twe serce,
którym wspierasz każdy czyn mój, każdy krok".

Długi pełen ciekawych przeżyć dzień rozpoczęliśmy bardzo rano, wedle przysłowia, "Kto rano wstaje, temu Pan Bóg daje". Dnia 9 czerwca 2015 roku o godz: 05:00 wyruszyliśmy spod Kościoła Parafialnego w Chłaniowie do duchowej stolicy Polski - Jasnej Góry.

W pielgrzymce uczestniczyły dzieci, które w tym roku przyjęły Pierwszą Komunię Świętą. Uczniom towarzyszyli rodzice, nauczyciele (panie: Anna Chmura, Maria Koprucha) i Proboszcz Parafii Ksiądz Jerzy Koma. Podróż nie była zbyt męcząca, ponieważ jechaliśmy nowoczesnym autokarem. Program pielgrzymki przewidziany był do godziny 21:30. Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Królewskiego Zamku Obronnego z XIV wieku na szlaku "ORLICH GNIAZD". Wieża, ślady dawnych murów i baszt, wapienne skały, między którymi zbudowano fortecę przyciągały uwagę i budziły zachwyt. Zamek wznosi się ponad niedużym miasteczkiem Olsztynem. Była to ciekawa lekcja historii i geografii. O godz: 13:00 przybyliśmy do Sanktuarium Czarnej Madonny na Jasnej Górze. Po godzinnej przerwie obiadowej wszyscy udaliśmy się na Mszę Świętą do kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, którą odprawił Ksiądz Proboszcz Jerzy Koma. Do Sanktuarium Narodowego przyjechaliśmy, aby podziękować razem z rodzicami i dziećmi za dar przyjmowania Jezusa w Eucharystii. Wszyscy modliliśmy się w intencji dzieci, aby wzrastały w mądrości i były strzeżone od złego. Po Mszy Świętej każdy z nas mógł przez chwilę popatrzeć w "oczy Maryi" i powierzyć Jej swoje sprawy. Nikt nie krył wzruszenia. W Sanktuarium Ksiądz Proboszcz jako przewodnik oprowadził nas po Bazylice, następnie zwiedziliśmy Skarbiec, Salę Rycerską i Muzeum 600-lecia. Na koniec przeszliśmy Drogę Krzyżową w parku klasztornym, który otacza Sanktuarium.

Ksiądz Proboszcz oprowadzając nas opowiadał jednocześnie o wydarzeniach i pamiątkach historycznych pozostawionych w tym niezwykłym miejscu. Ogromne wrażenie zrobiła na nas 14 metrowa statua świętego Jana Pawła II, która góruje nad pięknie położonym parkiem. Mieliśmy okazję wysłuchać legendy o obrazie Czarnej Madonny, którą namalował ewangelista święty Łukasz na stole świętej Rodziny. Legenda mówi o ranie, jaką obraz odnieść miał z rąk pogan. Blizny na Obliczu są tylko malowane, ale deska nosi pod płótnem ślady prawdziwych ciosów, zadanych ostrym narzędziem. Jego cudowna moc jest powszechnie czczona i poparta faktami historycznymi oraz cudami. Obraz Matki Bożej Częstochowskiej otaczają liczne wota, które pozostawiono tu w podzięce Maryi za uzdrowienia lub cuda, których dokonała. Jasna Góra to nie tylko ośrodek turystyki religijnej, ale przede wszystkim miejsce głębokiej modlitwy i licznych nawróceń. Pamiątkowe wspólne zdjęcie zrobiliśmy przed klasztorem Ojców Paulinów. O godz. 21:00 ponownie udaliśmy się przed obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Z wszystkimi pielgrzymami modliliśmy się w intencjach naszej Ojczyzny i pokoju na całym świecie. Po Apelu Jasnogórskim wyruszyliśmy w drogę powrotną. Matka Boża jest uroczyście ogłoszona Królową Polski i Królową naszych Rodzin, dlatego modlimy się do Niej pieśnią:

"Gdy upadam, Ty wyciągasz do mnie ręce. Gdy mi ciężko, Ty oddalasz to co złe.
Twą obecność czuję zawsze, czuję wszędzie. Z Tobą Matko tak radosne serce me.
Choćby chmury przysłoniły Cię Maryjo. I zginęła by za nimi Twoja twarz.
Wiem, że serce Twe i oczy zawsze żyją. Wiem, że jesteś przy mnie blisko. Wiem, że trwasz".

Wracając dziękowaliśmy Maryi za codzienne dobre życie. Ten dzień był dla nas naprawdę błogosławiony.