Spotkanie z ilustratorką - panią Magdaleną Józefczuk - Dmitroca

Dnia 24 marca 2015 r. o godz. 08:30 w Szkole Podstawowej w Chłaniowie uczniowie klas 0- III wraz z wychowawczyniami mieli spotkanie z panią Magdaleną Józefczuk-Dmitroca - ilustratorką książek dla dzieci. Na początku pani Maria Koprucha serdecznie przywitała wszystkich uczestników spotkania. Następnie pani Magdalena prezentowała książki dla dzieci do których wykonywała ilustracje. Były to: Wiersze dla dzieci znane i lubiane, Zaczarowany renifer, Najpiękniejsze baśnie Braci Grimm, Rymy na każdą okazję, Śpiewanki dla Janka i Hanki, Malowane dyktanda, ABC - Deutsche - podręcznik języka niemieckiego dla klasy I i II. Ciekawe ilustracje naszego gościa można również oglądać na okładkach płyty pod tytułem Skąd się biorą bajki? W dalszej części prezenatcji pani Magdalena pokazywała i omawiała wykonane przez siebie barwne ilustracje. Przekaz jej był bardzo bogaty w treść. Oglądanie tak pięknych obrazów plastycznych było przyjemnością, dawało odprężenie, uczyło i bawiło wszystkich uczestników. Wielką zaletą prac pani Magdaleny jest to, że są one przyciągające, interesujące i zrozumiałe dla dzieci. Pobudzają aktywność umysłu ucznia i stają się bodźcem do ćwiczeń intelektualnych. Po ciekawej prezentacji każde dziecko otrzymało od pani ilustratorki humorystyczny wierszyk, który opisywał jakieś zwierzę. Wiersze opowiadały o zwierzętach takich jak: gęś, pies, zebra, słoń, małpa, żaba drzewna, krowa, świnia, kogut, koza, lew, papuga, koza, foka, owca, nosorożec, pingwin, niedźwiedź polarny, sowa śnieżna i zając bielak. Następnie uczniowie sami projektowali kolorowe ilustracje do otrzymanego wiersza. Prace wykonywali na blokach rysunkowych.

Pani Magdalena to prawdziwy ilustrator i wychowawca - umie uszanować prostą i zdrową dziecięcą godność, szczerze kocha dzieci takie, jakie są rzeczywiście i dla nich rysuje. Bo ilustracja - to znajomość psychiki dziecka, poczucie odpowiedzialności za rozwój jego wyobraźni i człowieczeństwa. To służenie dziecku i dawanie mu tego, co artysta ma w sobie cennego i niepowtarzalnego. Dziękujemy pani Magdalenie za ubogacające spotkanie.