WIGILIA W NASZEJ SZKOLE - BAJKOWE JASEŁKA

Tradycją naszej szkoły są coroczne jasełka przygotowywane przez uczniów pod opieką nauczycieli. Nie inaczej było w tym roku. 19 grudnia 2014 roku w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej zebrali się: grono pedagogiczne, uczniowie klas 0 - VI oraz rodzice. Panie: Maria Koprucha i Renata Rząd były odpowiedzialne za przygotowanie tej uroczystości. Cieszyły nas ciekawe stroje i rekwizyty aktorów, które przygotowali rodzice. Jak co roku nasi uczniowie pragnęli odtworzyć wydarzenia sprzed 2000 lat. Piękna scenografia wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. Widzowie mogli przenieść się w czasy narodzin Jezusa w Betlejem oraz w świat lubianych i dobrze znanych wszystkim postaci z bajek i baśni. Przy szopce pojawili się tacy bohaterowie jak: Dziewczynka z zapałkami, Czerwony Kapturek, Calineczka, Królowa Śniegu, Pinokio, Sierotka Marysia, Jaś i Małgosia, Pszczółka Maja, Kopciuszek, Smerfetka. Każdy składał Jezusowi swoje dary, a wszystko przy akompaniamencie znanych pięknych, polskich kolęd.

Wszystkich zgromadzonych na sali powitał narrator, zachęcając do ponownego przeżycia radości z przyjścia Zbawiciela na świat. Powiedział:

"Kochani goście serdecznie witamy! Dziś na nowo przeżyjemy radość z przyjścia Zbawiciela na świat. Witajmy Boże Dziecię z Maryją i Józefem, z Aniołami, pasterzami i Królami oraz z całym stworzeniem. Radujmy się, że jesteśmy uczestnikami zbawienia, że to do nas przychodzi Bóg, że to On nam przynosi swą łaskę i miłość."

Na scenie pojawili się aniołowie i pasterze, którzy zaśpiewali kolędy: "Przybieżeli do Betlejem pasterze." Pastuszkowie z radością przywitali Dzieciątko, oddali pokłon i ofiarowali dary: serek, mleko i osełkę masełka. Wróżki wskazywały drogę i oznajmiały wszystkim radosną nowinę o narodzeniu Jezusa. Nowonarodzonemu Jezusowi, nad którym z największą miłością czuwała Najświętsza Maryja Panna i święty Józef, złożyły wizytę postacie z bajek i baśni.

Jako pierwsza przybyła do stajenki Dziewczynka z zapałkami, która zapytała Jezusa, jak rozpalić zimne ludzkie serca. Kiedy doświadczyła, że w stajence także jest zimno, oddała zapałki, aby św. Józef rozpalił ognisko i wszyscy się ogrzali. Przypomniała ona o biednych i głodnych dzieciach, o których nie pamiętano nawet w dniu narodzin Zbawiciela. Prosto od babuni przybiegł do stajenki Czerwony Kapturek z koszykiem smakołyków, za które Matka Boża podziękowała i powiedziała, że jej Syn kiedy urośnie, to chorych pocieszy, uleczy i wszystkim z pomocą pośpieszy. W tym niezwykłym dniu nawet Smerfetka przybiegła z lasu, by złożyć życzenia Bożej Dziecinie i oznajmić, że nawet zły Klakier na wieść o narodzeniu Jezusa stał się bardzo grzecznym kotem. Wszystkie dzieci powinny wiedzieć, że kłamstwo i nieuctwo nie popłaca, a nauka i praca skutkuje w przyszłości. Przekonał się o tym Pinokio, który zostawił w stajence swój długi nos i ośle uszy, stając się grzecznym chłopcem słuchającym Boga i rodziców. Prosto z chaty Baby Jagi przybyli do szopki Jaś i Małgosia. Ofiarowali oni Dzieciątku słodkie pierniki, korale i kamyki, dając jednocześnie innym dzieciom przykład miłości braterskiej i siostrzanej. Kolejną osobą przybyłą do stajenki była Sierotka Marysia, która choć sama biedna, podarowała Jezusowi poduszeczkę z piórek i puchu gęsiego. Podziękowania za cały piękny świat złożyła pracowita Pszczółka Maja dając Maleńkiemu plaster miodu. Strojna w płatki i kwiatki przybyła również Calineczka, która położyła przy żłóbku piękny bukiety kwiatów, przez co wyraziła wdzięczność Bogu za stworzenie świata. Każde dziecko zna zapewne postać Kopciuszka, biednej dziewczynki, która za sprawą wróżki stała się królewną. W pięknej sukni i koronie przyszła ona do Jezusa, by posprzątać w stajence i ofiarować Mu złoty pantofelek. Przypomniała ona o pracowitości i pokorze, które zawsze są nagradzane. Kolejną postacią była Królowa Śniegu, której serce za sprawą Syna Bożego zaczęło pałać miłością do ludzi.

Na zakończenie "Bajkowych jasełek" wszystkie dzieci zaśpiewały piosenkę Arki Noego "Świeć gwiazdeczko". Stanowiła ona zapowiedź ostatnich gości, których gwiazda prowadziła do Betlejem. Byli to oczywiście Trzej Królowie ze Wschodu, którzy przynieśli dary: złoto, kadzidło i mirrę. Wszyscy zgromadzeni przy żłóbku pięknie wykonali kolędę "Dzisiaj w Betlejem". Narrator, w imieniu biorących udział w jasełkach, złożył wszystkim obecnym świąteczne życzenia.

Po przedstawieniu Ksiądz Proboszcz Jerzy Koma odczytał słowa o Narodzeniu Chrystusa z Ewangelii św. Łukasza. Następnie złożył bożonarodzeniowe i noworoczne życzenia wszystkim uczestniczącym w Wigilii. Później dzieliliśmy się opłatkiem składając sobie wzajemnie życzenia. W taki sposób przeżyliśmy kolejne Boże Narodzenie, wierząc, że "Cicha noc, święta noc, pokój niesie ludziom wszem..."