XVIII Jesienny Konkurs Recytatorski "Teraz i tu"

W sali Ośrodka Kultury Samorządowej w Żółkiewce w dniu 17.11.2014 roku o godzinie 9:00 odbył się XVIII Jesienny Konkurs Recytatorski pt. "TERAZ I TU". Uczestnikami konkursu byli uczniowie z terenu naszej gminy.

Tego typu konkursy stają się niezwykłą okazją na odnalezienie najlepszej interpretacji dzieł największych mistrzów pióra, dlatego uczniowie zachęcani byli do sięgania po teksty nowe, rzadko prezentowane a mówiące o tym, co jest naprawdę bliskie młodym recytatorom.

W tym roku obowiązywały teksty polskich prozaików, poetów i dramatopisarzy, których debiut literacki datowany był po roku 1989 roku. Uczestnicy stanęli wobec faktu, aby sięgnąć do współczesnej literatury, co stanowiło dla nich nowe wyzwanie.

Czas występu uczestnika trwał od 3 do 5 minut. Jury w składzie: Anna Podgórska, Katarzyna Oleszek i Krystyna Adamczuk oceniało uczestników konkursu wg następujących kryteriów:

• Wybór i dobór tekstów
  • Dostosowanie tekstów do możliwości wykonawczych i interpretacyjnych recytatora
  • Interpretacja utworów
  • Kultura słowa
  • Ogólny wyraz artystyczny

Choć wymagania i dobór tekstów do recytacji nie był łatwy, to uczestnicy konkursu recytatorskiego wykazali się zdolnościami i talentami. W konkursie uczestniczyło 9 uczniów naszej szkoły.

Konkurs zakończył się ogłoszeniem laureatów:

W I kategorii wiekowej:

• I miejsce - Diana Krzysztoń klasa IV
  • II miejsce - Małgorzata Chwałek klasa IV
  • III miejsce - Konrad Berbeć klasa II
  • wyróżnienie zdobyła Wiktoria Duklewska klasa III

Nagrodzeni i wyróżnieni recytatorzy otrzymali nagrody książkowe, a pozostali uczestnicy dyplomy pamiątkowe. Laureaci z naszej szkoły zostali wytypowani przez Jury do Powiatowego Konkursu Recytatorskiego w Krasnymstawie, który odbył się 18 listopada 2014 roku. Zwycięzcom, wyróżnionym i uczestnikom gratulujemy. Po uroczystym wręczeniu nagród wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek, który zorganizował Ośrodek Kultury Samorządowej.

Opiekunami odpowiedzialnymi za przygotowanie uczniów do konkursu recytatorskiego były panie: Dorota Kiełbasa i Maria Koprucha.