Wycieczka do Szkółki Leśnej w Krasnymstawie

Był las nie było nas, będzie las, nie będzie nas...

To polskie przysłowie było powtarzane przez wieki jako pewnik. Dzisiejszy świat pokazuje, że nie jest ono już takie pewne, ponieważ na naszych oczach co roku na świecie umiera tysiące hektarów lasu. Możemy stać i patrzeć, ale również możemy próbować to zmienić. A nasza podróż jest tego dowodem.

Na dzień 15 października 2014 roku zaplanowaliśmy wycieczkę do Szkółki Leśnej w Krasnymstawie. Uczestniczyło w niej 41 uczniów od klasy zerowej do trzeciej i cztery opiekunki, panie: Bożena Kwiatkowska, Anna Chmura, Maria Koprucha i Renata Rząd. Wyruszyliśmy autobusem szkolnym rano spod budynku naszej szkoły. Jak na taką wycieczkę i zaplanowane zadania mieliśmy piękną pogodę. Celem naszej wyprawy było poznanie pospolitych i chronionych gatunków roślin i zwierząt występujących w lesie oraz ich ochrona, jak również integracja uczniów. Szkółka Leśna w Krasnymstawie do tego nadaje się doskonale.

Po przyjeździe na miejsce zostaliśmy powitani przez leśników: panią Monikę Krysiak i pana Mirosława Szewczyka. Po powitaniu i krótkim przedstawieniu planu zwiedzania szkółki, wycieczka została podzielona na dwie grupy wiekowe - młodszą i starszą. Przewodnicy poprowadzili nas wyznaczonymi ścieżkami edukacyjnymi, pokazując ciekawe miejsca w lesie i omawiając jak wygląda życie lasu. Dzieci dowiedziały się jak rośnie las, o jego warstwowej budowie, jakie zwierzęta i ptaki mieszkają w lesie i które z nich są pod ochroną. Poznały także niebezpieczeństwa, jakie zagrażają lasom. Zostały uwrażliwione, by dbać o las przez odpowiednie zachowanie się w nim, nie zaśmiecanie go oraz troskę o zbieranie makulatury, co sprzyja ochronie lasów.

Uczniowie nie tylko słuchali naszych przewodników, ale również idąc wyznaczoną ścieżką mogli zobaczyć wiele ciekawostek leśnych na własne oczy. Ta lekcja przyrody trwała 45 minut i była dla dzieci dużym przeżyciem.

Ostatnim punktem naszej wyprawy było wspólne ognisko przygotowane przez naszych gospodarzy. Świeże powietrze i spacer sprawił, że uczniowie szybko zajęli się pieczeniem przywiezionych kiełbasek i spożywaniem posiłku bez szczególnej zachęty. Z radością wracaliśmy do domu śpiewając po drodze znane piosenki.

Przed rozstaniem z leśnikami otrzymaliśmy dla naszej szkoły wiele cennych materiałów dydaktycznych będących pomocą w przeprowadzeniu lekcji o lesie.

Jesteśmy pod wrażeniem profesjonalnego przygotowania takiej lekcji przyrody: ścieżki edukacyjnej i prowadzących nas leśników, którzy z taką pasją mówili o lesie.

Trzeba pogratulować pomysłu Nadleśnictwu w Krasnymstawie za organizowanie takich wycieczek. Takie spotkania są wyprawą nie tylko do lasu, ale również wyprawą w przyszłość, bo młode pokolenie odkrywając piękno otaczającej ją przyrody będzie w stanie w przyszłości o nią się troszczyć.