70. rocznica pacyfikacji Władysławina i Chłaniowa

Piasku, pamiętasz? Ziemio, pamiętasz?

Rzemień od broni ramię przecinał,

twarze, mundury jak popiół święty.

Wnuków pamiętasz? Światła godzinę?

I byłeś wolny, grobie pokoleń.

Las się zabliźnił i piach przywalił.

Pługi szły, drogi w wielkim mozole zapominały.

A potem kraju runęło niebo.

Tłumy obdarte z serca i z ciała,

i dymił ogniem każdy kęs chleba,

i śmierć się stała.

23 lipca 1944 roku... To dla mieszkańców Chłaniowa i Władysławina niemal ostatni dzień wojny, ale jakże tragiczny... Wystarczyło kilka godzin, aby wsie niemal przestały istnieć. Najmłodsza ofiara miała 3 lata, najstarsza - 78. W okrutny sposób zamordowano niewinnych ludzi.

70 lat temu, gdy w innych miejscowościach Gminy Żółkiewka panowała radość z wypędzenia Niemców, w Chłaniowie i Władysławinie był ogromny smutek, łzy i przygotowania do wielkiego pogrzebu...

26 lipca 1944 roku odbył się pogrzeb zamordowanych. Wszystkich pochowano w zbiorowej mogile na tutejszym cmentarzu. Dziwny to był pogrzeb, nie było modlitw, nie było mszy pogrzebowej, nie słychać było bijących dzwonów. W wykopanym na cmentarzu długim dole kładziono po kolei, obok siebie zbite z desek paczki z ciałami pomordowanych...

Kiedy po 70 latach, po raz kolejny wspominamy wydarzenia związane z pacyfikacją, znów targają nami ogromne emocje, znów ciężko zmierzyć się z historią. Należy się modlić, by Bóg uchronił nas od pogardy i nienawiści.

23 lipca 2014 r. w Chłaniowie miała miejsce uroczystość patriotyczno-religijna upamiętniająca 70-tą rocznicę pacyfikacji wsi Chłaniów i Władysławin. Organizatorem uroczystości był Wójt Gminy Żółkiewka - Pan Jacek Lis, zaś honorowym patronatem objął ją Wojewoda Lubelski - Pan Wojciech Wilk. W uroczystości udział wzięli: organizacje kombatanckie z terenu Gminy, przedstawiciele władzy z województwa oraz powiatu, mieszkańcy Gminy. Mszę Św. w kościele pw. Św. Mateusza w Chłaniowie celebrował proboszcz parafii ks. Jerzy Koma, kazanie wygłosił ks. kapelan Krzysztof Pietrzniak. Wzruszającą oprawę artystyczną zapewniły dzieci z naszej szkoły oraz schola. Po mszy zebrani udali się na cmentarz by przy wspólnej mogile pomordowanych złożyć wieńce i uczcić ich pamięć minutą ciszy. Na cmentarzu cmentarzu uroczystość uświetniła Wojskowa Asysta Honorowa 1. Warszawskiej Brygady Pancernej.

Ilość odsłon

monitoring pozycji