Wycieczka w Bieszczady

Szlak tegorocznej 3-dniowej wycieczki wiódł nas w okolice Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Podobnie jak rok temu byliśmy tam razem z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Płonce. Wycieczkę, tak jak w latach poprzednich, pan Tomasz organizował z Biurem Turystycznym "Zielona Szkoła" z Lublina i niezawodnym pilotem, panem Sławomirem Juraszewskim. Opiekunami grup byli: wspominany już pan Tomasz Wypych- kierownik wycieczki, pan Adam Kot oraz panie: Anna Chmura i Alina Harasim.

Początki wycieczki nie były zachęcające. Podczas wyjazdu padało, a w drodze nic nie wskazywało na gwałtowne wypogodzenie. Pierwszy przystanek na drodze do Bieszczad przewidywał zwiedzanie w Bliznem zespołu kościelnego wpisanego na listę UNESCO. Na miejscu czekała już na nas pani przewodnik, która przez następną godzinę pokazywała ten unikalny zabytek opowiadając o jego losach i historii. Kolejnym punktem programu była wizyta w sanockim Muzeum Budownictwa Ludowego. Jeden z największych skansenów w Europie zrobił na wielu spore wrażenie. W dalszej drodze, wiodącej do miejsca naszej kwatery, odwiedziliśmy Lesko, z olbrzymim Kamieniem Leskim, synagogą i wielkim cmentarzem żydowskim - kirkutem. Następnie największa atrakcja tego dnia: olbrzymia zapora wodna w Solinie. Tam uczniowie zapoznali się z wieloma szczegółami dotyczącymi historii jej budowy, a także znaczeniu, jakie ma ona dla lokalnego środowiska i gospodarki. Po wyczerpującej podróży, we wczesnych godzinach wieczornych, dotarliśmy do ośrodka wypoczynkowego "Solinka". Nieco zmęczeni szybko dokonaliśmy kwaterunku i zjedliśmy smaczną obiadokolację, która (niestety dla opiekunów) w pełni zregenerowała nadwątlone siły uczestników, którzy dawali ostre oznaki aktywności do późnych godzin nocnych.

Drugi dzień wycieczki: Bieszczadzki Park Narodowy - wycieczka piesza: Brzegi Górne - Połonina Wetlińska - Wetlina

Po krótkim śnie, zostaliśmy mile zaskoczeni przez bezchmurne niebo, zwiastujące udaną pogodę. Na bieszczadzkie szlaki weszliśmy w Brzegach Górnych i tam w komfortowych warunkach, idąc tylko lekko wilgotnym szlakiem doszliśmy do schroniska leżącego grubo ponad 1000 m. n.p.m. Nie było na początku łatwo, ale z każdą minuta wspinaczki coraz lepiej znosiliśmy jej trudy. Około południa osiągnęliśmy schronisko "Chatka Puchatka", gdzie urządziliśmy pierwszy dłuższy postój. Później ruszyliśmy połoniną w stronę Smereka i Przełęczy Orłowicza, którą mieliśmy nadzieję szczęśliwie zejść do Wetliny.

Droga wiodąca połoniną trwała około trzech godzin. Uciążliwe było tylko błoto, które dało się bardzo we znaki podczas zejścia do Wetliny. Znakomita widoczność, niewielki ruch i wspaniała przyroda wynagradzały trudy wycieczki.

Bardzo zmęczeni dotarliśmy do "Solinki", aby zjeść obiadokolację i poświęcić się zajęciom na jakie mieliśmy ochotę. A możliwości było wiele. Ośrodek oferował szereg atrakcji: boisko do piłki nożnej i siatkowej, plac zabaw, świetlicę, bilard, miejsce do grilla i inne. Jednak niespodziewanym bonusem okazała się dyskoteka z pianą, którą organizowali współlokatorzy z gimnazjum z Sokołowa Podlaskiego, a z której mogliśmy skorzystać również my. Śmiechu i radości było co niemiara i wielu z wycieczkowiczów, przemoczonych do suchej nitki musiało wraz z ubraniami zmywać pianę pod prysznicem jeszcze grubo po 22-giej. Ta niespodziewana atrakcja była wyjątkowym ukoronowaniem całego dnia.

Trzeciego dnia po obfitym śniadaniu ruszyliśmy na ostatnie tej wycieczki zwiedzanie zabytków w Przemyślu i Krasiczynie. Po krótkiej podróży dotarliśmy do pięknego zamku rodu Sapiehów. Po zwiedzeniu Krasiczyna i spacerze po jego dużym parku udaliśmy się do pobliskiego Przemyśla. W programie wycieczki było zwiedzanie Starego Miasta, fortów twierdzy przemyskiej, zamku i szeregu zabytkowych kościołów, z których miasto jest znane. Po pysznym obiedzie pożegnaliśmy Przemyśl udając się w drogę do domu. Na miejsce przybyliśmy w doskonałych nastrojach tuż po godzinie 19-tej z zamiarem spotkania się ponownie na "szlaku" już za rok.

Wszystkim uczestnikom i opiekunom serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony czas.