Festyn rodzinny "Czas na zdrowie"

30 maja 2014 roku w naszej szkole został zorganizowany festyn rodzinny pod hasłem "Czas na zdrowie". W tym dniu uczniowie klas 0-III pod czujnym okiem wychowawczyń, przygotowali dla rodziców program artystyczny z okazji Dnia Matki i Ojca. Wszyscy uczniowie pięknie recytowali wierszyki i prezentowali piosenki, składali najserdeczniejsze życzenia swoim rodzicom. Nie odbyło się bez wzruszeń, gdyż niejednej mamie popłynęła łza radości po policzku.

W dalszej części dnia dla rodziców odbyło się spotkanie w ramach "Europejskiego Tygodnia Walki z Rakiem" dotyczące profilaktyki raka szyjki macicy. Celem tego spotkania było uświadomienie paniom, jak ważna jest profilaktyka chorób nowotworowych i co za tym idzie, wykonywanie różnych badań m.in. mammografii i cytologii. Podczas spotkania dr. n. med. Ewelina Zakrzewska przedstawiła wykłady na temat: "Populacyjny program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy", "Badania cytologiczne jako forma profilaktyki wtórnej raka szyjki macicy". Natomiast mgr Konrad Tarnowski omówił w jakim celu przeprowadza się badanie cytologiczne i na czym ono polega. Wyjaśnił, co jest przyczyną raka szyjki macicy i jak ten nowotwór się rozwija oraz omówił czynniki ryzyka zachorowania popierając wszystko danymi statystycznymi.

Na uczniów w tym czasie czekały ciekawe krzyżówki, zagadki i rebusy dotyczące zdrowego żywienia za których rozwiązanie w nagrodę otrzymywali słodycze. Najciekawszą formą okazały się kalambury. Oczywiście nie mogło się obyć bez gier i zabaw dla wszystkich. Każdy uczeń otrzymał kartę startową, z którą odwiedzał poszczególne stanowiska i zdobywał określoną liczbę punktów. Uczniowie klas młodszych strzelali do malej bramki, skakali na skakance na czas, kozłowali piłką, klaskali pod kolanami, rzucali różnymi przyborami do celu, skakali w dal z miejsca. Natomiast uczniowie klas starszych mieli do pokonania konkurencje z piłki ręcznej i nożnej, rzutu piłką lekarską, skoku z miejsca, rzutu do celu, przejścia na szczudłach. Najbardziej uczniom podobało się chodzenie na szczudłach. Na najlepszych uczniów czekały zdrowe nagrody - świeże owoce.

W czasie zmagań sportowych uczniowie mogli pokrzepić się przygotowanym przez rodziców poczęstunkiem - gorąca kiełbaska z bułką i napojem, a na deser otrzymali lody.

Na zakończenie imprezy dla chętnych dzieci rozpoczęła się dyskoteka. Pomimo deszczowej pogody uczniowie bardzo dobrze się bawili. Zadowoleni, uśmiechnięci i szczęśliwi wrócili do domu.

Nasi sponsorzy, dzięki którym festyn mógł się odbyć w takiej ciekawej formie:

• Rada Rodziców SP w Chłaniowie
  • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krasnymstawie